A párnaválasztás macerás. Megfelelő kényelmes párnát választani akár boltban személyesen válogatva, akár webshopból rendelve dilemma, mert nem tudjuk felpróbálni, mint egy cipőt, nem tudunk egy igazán jóízű „próba alvást” tartani rajta.
Vannak áruházak, ahol próbapárnák és próbaágyak állnak rendelkezésünkre. Elnyújtózva pár perces szundi erejéig kipróbálhatjuk leendő alvótársunkat, de azt gondolom, keveseknek válik be ez a módszer és többen vagyunk, akiket zavarba hoz már a gondolat is, hogy vízszintesbe helyezve magunkat egy nagyáruház sok száz négyzetméterén a bolyongó tömeg közepén álomra szenderedjünk párnát gyömöszölve a fejünk alá. Na de akkor mégis hogyan válasszunk párnát?
Tulajdonképpen, mint az életben szinte semmire, erre sincs 100 %-ban bevált módszer, mégis van néhány dolog, amit ha szem előtt tartunk, jelentősen tudjuk szűkíteni a kört.
Szintetikus vagy természetes?
Szép számmal érhetőek el a piacon különféle szintetikus, akár újrahasznosított alapanyagokból készített párnatöltetek: az egyszerű szivacsdaráléktól a különféle intelligens emlékező habokig, de a széles spektrumot tekintve van egy közös jellemzőjük: szintetikus anyagokból készültek, vagyis nagy eséllyel beleizzadunk. Előnyként szokták említeni, hogy mosógépben mosható és könnyen szárad, de az alvás közbeni izzadás kellemetlenségét azt hiszem, ez sajnos nem kárpótolja.
A természetes alapanyagok két nagy csoportja az állati és a növényi eredetű töltetek. A klasszikusnak számító libapehely és kacsatoll párnák ugyan átszellőznek, nem izzadunk bele. Azt azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a pehely kinyerésének két módja van: vagy a már halott állatot tépik meg „frissen” vagy pedig az élőt és a már kinyert, tisztított pehelyről utólag a szakértők sem tudják megállapítani, hogy élő vagy halott állatról tépték le. Ezen kívül a tisztítása házilag körülményes.
Barátságosabb módon kinyert állati eredetű alapanyag a gyapjú, a bárányok testét borító szőr, melyet lenyírnak az állatról, tisztítják, fésülik és feldolgozzák. A gyapjúpárna előnye, hogy jól vezeti a nedvességet, nem izzadunk bele, általában tömör és lapos. Érzetre inkább egy megdöntött emelt fekvőfelület élményét adja, mintsem a párna alátámasztását. Tisztítása kifejezetten speciális mosószerekkel lehetséges, lehetőség szerint kézzel nyomkodva, különben filcesedik és elveszíti a formáját.
Ha a növényi eredetű töltetek mellett döntünk, akkor biztosan nem ártunk az állatoknak. Óvjuk a környezetünket és kényeztetjük önmagunkat is. A szintetikus anyagok alkalmazása előtt a fekhelyek kialakítására illatos szénát és szalmát használtak, illetve a köles és a tönkölybúza szemét borító héjat, a tönkölypelyvát.
A tönkölypelyva számtalan jótékony hatással bír. A töltet együtt mozog a fejjel, igazodik a fej és a nyak alakjához, így a csigolyák és a nyak tehermentesen pihenhetnek és így megelőzhető a nyakfájás és a reggeli fejfájás. Kovasav tartalma kipárologva görcs- és stressz oldó, nyugtató és fájdalomcsillapító, mely jótékony hatást alvást segítő gyógynövénykeverékkel fokozhatjuk. Használat közben eleinte párnától nem megszokott zizgő hangot ad, melyhez már az első alkalommal könnyű hozzászokni. A gyógynövényes tönkölypelyva töltet nem szorul tisztításra, napoztatással töltődik, a párnahuzatot pedig a pelyva kiürítése után kimoshatjuk és egyszerűen visszatölthetjük a töltetet a huzatba.
Kellemes párnaválasztást és szép álmokat!
Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.
Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: