A gyógynövényes kerttől a párnáig

Ági levelet írt nekünk, hogyan is jutott el a gyógynövényes kert építésétől a Pannonhalmi Bencés Főapátságon át a gyógynövényes párnán alvásig. Íme néhány részlet a beszámolóból:

“Végre itt a tavasz! Hónapok óta vártam, hogy a nap előbújjon rejtekéből, hogy a kertem újra éledjen. Hosszú volt a tél, az utolsó napokat már izgalommal számoltam vissza, de a bolondos április végre megtörte a szürke felhőtakarót. A napsütésben fürdőzve a hétvégén belevetettem magam a munkába. Kertemnek már nagy szüksége volt rám.

Tavaly elhatároztam, hogy kihasználom a ház melletti kis napfényes. Egy apró kis föld darab árválkodik ott évek óta. Próbálkoztam 1-2 napfénytűrő cserepes virággal de nem jártam sikerrel. Minap a szokásos tavaszi beszerző körutamon szembetalálkoztam az érdekes nevű kis növénnyel, a borsmentával. Gyerekkorom óta ismerem a borsmentát. Tudom, hogy ha valahol meggyökerezik, akkor gazdagon terjeszkedik és szinte örök lakója lesz a területnek, illetve hogy az évezredek óta ismert gyógynövényt, már az ókoriak is termesztették kertjeikben. Gyógyászati célra a növény leveles szárát használták fel még virágzás előtt. Emésztési zavarok, izomfájdalmak enyhítésére, leheletfrissítésre alkalmazták ezt a napfényes helyet igénylő növényt, valamint a szárított növény illata nyugtató hatású. Most már azt is tudom, hogy könnyű álmot hozhat, ha mentát is tartalmazó gyógynövényes párnán alszunk.

Gondoltam teszek a mentával egy próbát, hátha jól érzi majd magát az udvaromon. Mivel a sarokba még fér 1-2 növény gyorsan körbenéztem, mivel egészíthetném ki a palettát. Így került a kosaramba kamilla, citromfű és levendula, az én kis gyógynövény kertem első lakói. Elgondolkodtam, hogy bizonyosan valamikor a kolostorkertekben a szerzetesek is így kezdtek el gyógynövénykerteket építeni, melynek termését gyógyításra használták a mindennapjaikban.”

Hogyan alakítsuk ki a gyógynövénykertünket? Mit, mikor, hova ültessünk?

A gyógynövények legtöbbje fényigényes, ezért napos helyre ültessük a palántákat tavasszal április-május környékén. Mivel általában nem igényelnek különösebb gondozást kezdő kertészeknek is sikerélmény lesz a kert. Nyáron virágaikkal, bódító illatukkal hálálják meg a törődést. A kert igazi értéke azonban a szüret után mutatkozik meg. 

Kolostorkertek, apátsági gyógynövénykertek

A gyógynövénykertek kultúrája a középkori kolostorokhoz köthető. Mint egy botanikus kertben, úgy sorakoznak a növények a számukra kialakított kertekben. Hazánkban számos gyógynövény kert várja a látogatókat. A Bakony déli lábánál fekvő Halimbán találjuk a dr. Szalai Miklós esperesről elnevezett kertet. A kert melletti kiállítás bemutatja az esperes gyógyító és gyógynövényes tevékenységét, a híres halimbai gyógytea létrejöttét.

Halimbától nem messze található a bakonybéli Szent Marciusz bencés monostor, ahol az arborétumban egy fél hektáros gyógynövénykert látogatható áprilistól októberig. A 12 féle helyben termesztett gyógynövényből általában tea készül, de ha szerencsések vagyunk bazsalikomos, mentás, zsályás vagy éppen levendulás csokoládét is kóstolhatunk.

A gyógynövények számtalan felhasználási formáját a pannonhalmi apátság kertjében lehet igazán megismerni. A főapátság arborétumának szomszédságában, a levendula ültetvény mellett található a 9. századból való Sankt Galleni kolostorterv mintáján kialakított gyógynövénykert, mely a középkorban és a jelenleg is használt gyógy-és fűszernövényeket mutatja be. A kolostorkertben megismerkedhetünk a növények egészségvédő, gyógyító hatásával, illetve lehetőség nyílik a gyógynövények megillatozására és kóstolására is. A gyógynövényes teakeverékek, szörpök mézek mellett fantasztikus natúrkozmetikumokat is ismerhetünk meg.

Fénykép: Ági – A Pannonhalmi Bencés Főapátság kolostorkertje

Mire használjuk a napérlelte gyógynövényeket?

A különböző növényi részeket már az őskorban használták gyógyítási célra. Az ősi kultúrák nagyra tartották a gyógyító erejű füveket, melyeket sámánjaik, füvesasszonyaik használták nem csak a gyógyítás, de a varázslás területén is. Hazánk éghajlati viszonyai kedvezőek a gyógynövény termesztésre, a számos őshonos növény mellett jól megél itt a betelepített levendula is. A gyógynövények mindegyike más-más hatást gyakorol a szervezetre, s a felhasználásuknak is számtalan módja van, szárítva, forrázva, teának, kozmetikumnak. Fontos, hogy szakszerűen elkészített terméket használjunk minden esetben.

Gyógynövényes párna

Ági arról is beszámolt, hogy milyen nagy hatással volt rá, amikor a Pannonhalmi Bencés Főapátságban járt: “A kert látogatása során jó pár kilométerrel és jó pár finom falattal gazdagodtam. Fáradtan tértem haza, alig vártam, hogy pihenőre térjek, de a fülledt nyári meleg nem adta meg ezt az örömöt. Álmatlanul hánykolódtam, forogtam, majd éjfélkor inkább a laptopomra szavaztam. Gondoltam egy kis olvasás segít. Ahogy a gyógynövények világában kalandoztam egy érdekes cikkre lettem figyelmes, mely a levendula, a kamilla,a citromfű nyugtató hatásáról írt. Így fedeztem fel a gyógynövényes párnákat melyekben a rét és mező illata mellett a gyógynövények relaxáló erejét is megtapasztalhatjuk. Izgalmasnak találtam, hogy egy-egy párnába tönkölypelyvát, a 10 ezer éves ősi gabonafajta pelyváját és 10 féle gyógynövényt töltenek. A Kárpát medencében 8 ezer éve megtalálható búzafajta pelyvája könnyű és stabil töltést ad a párnáknak, rendkívül kényelmes, igazodik fej és nyak formájához. Így varázsolt el a gyógynövények világa annyira, hogy tavaly saját kiskertet építettem, és izgatottan várom, hogy a téli álom után sarjadjanak, illetve nagyon örvendek, hogy a kolostorkerti kirándulás után rátaláltam ezekre a csodapárnákra. Már nem csak én alszom ilyen párnán, hanem sok barátom és ismerősöm is, akiknek ajándékba vettem ezt az illatos-párnaélményt. Mindenkinek ajánlom, hogy szerezzen be egyet, aki szeretné, hogy a kényelmes alvás és a könnyű álom a barátja legyen.”

Hálásak vagyunk, hogy Ági megosztotta velünk tapasztalatait!

Címkék: , , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.

Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink  Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is. 

 

Tovább a blogra »