Esti mese. Emlékek, történetek. Rituálék. Nyugodt, békés álmok. Mindenkinek ez jut róla eszébe, akinek volt benne része. Úgy döntöttünk, összeszedjük, miért lenne érdemes „visszahozni a divatba”!
- Nulla tévé + meseolvasás = nyugodt gyerek
Rengeteg kutatás igazolja, hogy a tévé erős vizuális ingerei károsan hatnak a gyerekekre, mivel még nem elég fejlettek ahhoz, hogy ezeket az erős hatásokat kezeljék. Többek közt az esti mese helyetti tévének, fényvillódzásnak, akciódús történeteknek is köszönhető számos viselkedési zavar kialakulása, hiszen a gyerek nyugtalan lesz, egy egyszerűbb program ingerszegény lesz neki, így „rosszul” kezd viselkedni, mert keresni fogja azokat az erős hatásokat, amikhez hozzászokott… Felkészületlenül.
- Közösség és rituálé
A modern családok állandó időhiánnyal küzdenek, ami pedig még nagyobb probléma, hogy a minőségi idő hiányával is. Nincsenek olyan közös étkezések, napi együttlétek, amelyek a régi idők családjait jellemezték, nincs meg a biztonságos burok, amire egy fejlődő kisembernek szüksége volna. A rituálék ugyanis a biztonságot erősítik, az összetartozást, a közösség érzését. Meseolvasással esti rituálékat teremthetsz, ami nemcsak a gyerekednek, hanem felnőttként is pozitív hatású lesz.
- A képzelőerő fejlesztése
Képi alkotó képességeink gyerekkorban fejlődnek ki, többek közt annak hatására, hogy amit hallunk, elképzeljük. Ha már eleve megkapja egy gyerek képekben a tévéből, amit neki kéne elképzelnie, a terület fejlődése elmarad. Ráadásul, míg a képernyőről nem szűrhető ki mindaz, ami félelmetes – és így például alvászavarokat okoz a látványa, – a hallott mesékből pont annyit és úgy képzel el egy gyerek, amennyit, ahogyan fel tud dolgozni.
- Velünk élő mesék
Történetek, amelyek generációról generációra öröklődnek, legendák, amit minden nemzedék megtold valamivel… Szegényebb az a világ, amelyből ezek hiányoznak! És szegényebbek azok a gyerekek is, akik ezeket nem ismerik. Ez egy picit szentimentális vázlatpont, de pont ezért van súlya. Értékek vesznek el akkor, ha a mesélés elmarad.
- Mese, a terápia
Ha a mesélés nemcsak passzív – tehát a szülő mesél, a gyerek hallgatja – hanem aktív tevékenység is, tehát közben megbeszélitek a fejleményeket, lehetőségeket, a szereplők döntéseit, lehetséges további történetüket, akkor fejlődik a kicsi problémamegoldó képessége. Emellett, a mese terápia is: mint minden művészetterápia-ág esetén, a valóságban átélt élmények könnyebben válnak feldolgozhatóvá, a mesék történetei segítik a helyzetek megértését, elengedését.
Jó meséhez párna Meseországból – a Szénafüvek párnáiba erdők és mezők illatát töltöttük, hogy családi történetek, mesék és szép álmok kelhessenek velük életre. Tapasztald meg a csodát!
Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.
Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: