3 hobbi, ami bármilyen életkorban boldoggá tesz
Mindenki számára mást jelent a pihenés, vannak kifejezetten passzív és vannak aktív lazítók is. A sok fekvés, tévénézés sajnos nem tartozik az egészséges szabadidős tevékenységek közé – az olvasás viszont annál inkább. Mi most ezeken túlmutató, hol kreatív, hol csak „feltöltő” elfoglaltságokat hoztunk ötletként, hogy még több örömet lelj az életedben, mindennapjaidban!
Növények, kertészkedés
„Nagyon dühös voltam, egész nap dolgoztam, főztem, mosogattam, és a párom még fel is húzott. Aztán kimentem, megmetszettem a rózsákat, és kivirulva mentem vissza a házba…” – Mesélte nemrégiben egy ismerősünk, akinek újkeletű hobbija a kertészkedés. Természetesen, nem áll mindenkinek a rendelkezésére kert, de már egy pici erkély vagy beltéri növénysarok is meghozza ugyanezt az örömet. Semmilyen speciális tudást nem igényel, és, ami a legfontosabb: feladat helyett inkább örömforrásként érdemes a növényekre tekinteni! Tapasztald ki, milyen típusú növények gondozása ad igazán boldogságot: a virágoké? Netán egy bizonyos fajtáért rajongsz? Szeretnél egy kis konyhakertet vagy fűszernövényeket termeszteni? Válaszd azt, ami tényleg örömet okoz.
- Ha sehogy sem áll módodban kiskertet gondozni, akkor látogass el közkertekbe, -parkokba, fedezz fel pipacsmezőket, levendulamezőket, virágos réteket szerte az országban.
- Extra tipp: a gyógynövényekről olvasni és tanulni legalább olyan élmény, mint gondozni őket, és egy kicsit ilyen módon is közelebb kerülhetsz a természethez. Gyógynövényes párnáink 4 vagy 10 féle gyógynövénykeverékkel pedig bármilyen évszakban otthonodba varázsolják a vadvirágos mezők illatát.
Festés
Na, nem szobafestés! Hanem képalkotás vászonra, kartonra vagy farostra. Sokan gondolják, hogy ehhez egyfajta tehetség, kézügyesség kell, de az élményfestés programok elterjedése óta láthatjuk, hogy ez nem így van. Sőt: manapság egyre inkább begyűrűzik a köztudatba az „alkotás az alkotás öröméért” elv, vagyis, mindegy, mit hozol létre, csak tedd meg. Ha nem tudsz meditálni, hiányzik mindennapjaidból az a tevékenység, ami ellazít, megnyugat, akkor próbálkozz a festéssel. Dolgozhatsz interneten található videós útmutatók vagy fázisfotók alapján, de festhetsz fejből is, akár teljesen absztrakt képeket – ezekről úgyis Te döntöd el, mit ábrázolnak! A cél, hogy ne a végtermék legyen a lényeg, hanem a folyamat, ahogy magukkal ragadnak a formák, a színek, az ecsetvonások: az alkotás katartikus élményeket okozhat, míg a folyamat, a flow-élmény segít, hogy lazíts.
Naplóírás
Akárcsak a festésnek, az írásnak is vannak terápiához hasonlatos hatásai. Szakértői vélemények szerint, azzal, hogy a nap / hét eseményeit kiírod magadból, kognitív források válnak szabaddá, ezzel könnyebben végzed el a szellemi energiát igénylő feladatokat. Sőt: a rendszeres naplóírók a napi feszültségekkel is könnyebben küzdenek meg azoknál, akik nem írnak jegyzeteket a napjukról. Sokak számára pedig egyfajta rendszert képvisel a mindennapokban. Közel azonos időben leírhatják, mi történt, világosan láthatják az eseményeket és eredményeket, ráadásul keretet is adnak a napjuknak.
Vannak, akiknek a klasszikus, „kedves naplóm…” típusú naplózás nem annyira tetszik, viszont vezetnek tematikus naplókat, amelyek könnyítenek az életükön. Ilyenek például – nem szépirodalmi jelleggel, hanem maximális hasznossággal:
- az étkezési naplók,
- az egészségügyi naplók,
- az alvási naplók,
- az álomnaplók,
- a babanaplók,
- a változási naplók.
A naplózásnak tehát számos műfaja létezhet, és nem is kell hosszú, összefüggő szövegekre gondolni a napló kapcsán. Korábban az álomnaplóról mi is írtunk egy bejegyzésünkben.
Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.
Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is.