Természetesen sokoldalú – a bazsalikom 7 féle felhasználási módja

Instagram történeteinkben rendszeresen osztunk meg gyógynövényekkel kapcsolatos tudnivalókat, ha kíváncsi vagy rá, a rovatot csütörtökön érdemes Instagram oldalunkon keresni. Ezen a héten a bazsalikom került sorra, és – miközben készültek az anyagok, – eszünkbe jutott: te jó ég, erre nem elég 3-4 lapozásnyi történet, a bazsalikomnak önálló blogbejegyzésre van szüksége! Ő pedig lelki szemeink előtt bólogatott…

Bazsalikomot a konyhakertbe!

Szerencsére egyre többen döntenek valamilyen növényke nevelgetése mellett, sőt, az igazán élelmesek akár egy kilépőnyi kis területet is képesek fűszereskertté varázsolni. Ha felmerül a kérdés, milyen növények legyenek jelen, a bazsalikom abszolút dobogós helyen végez minden felsorolásban.

Egyrészt, mesés illatot áraszt, pillanatok alatt egy olasz saláta közepében érzi magát az, aki beleszippant a bazsalikom átitatta levegőbe. (Népi hagyományok szerint ez az, ami a legyeket távozásra készteti.) Másrészt, mert sokoldalúan felhasználható. 

Kerüljön a salátára

Ó, a mozzarellás-paradicsomos salátát mindenki ismeri, így természetesen, nem ezt szeretnénk bemutatni. Inkább az öntet-ötleteket, hiszen végtelen variációban lehet kísérletezni vele: illik az olívaolajhoz, citromhoz, fokhagymához; készülhet belőle fehérboros-bazsalikomos-sajtos öntet is; passzol mindenféle paradicsomos mártáshoz (hidegen vagy melegen).

Koktél bazsalikommal? Miért is ne!

Bár egészséges életmód mellett nem javasolt semmilyen alkoholos ital fogyasztása, ha egy nyári eseményen mégis kivételt tennél, válassz vodka-szódát – ennek van a legcsekélyebb kalóriatartalma. Most arra gondolsz, de hát annak nincs is íze, miért innál olyat… Itt jön képbe a bazsalikom.

Facsard ki egy negyed cikk citrom levét az italba, majd enyhén megtörögetett bazsalikom leveleket is keverj hozzá. Alkoholmentes italok esetén szuperül illik a limonádéhoz, a szóda-epervelő kombinációhoz és a barackos keverékekhez is.

Gyakran főzöl mediterrán ízű ételeket? Spórolj magadnak egy kis időt!

Házi fűszersóval és fűszerolajjal sokat tehetsz a gyorsabb főzésért, hiszen ahelyett, hogy külön-külön rakosgatnád bele a salátába, szószokba, pácokhoz a fűszereket, legyen meg egyben a mediterrán keverék!

 

Mediterrán fűszersó

Hozzávalók:

durva szemű tengeri só,

szárított bazsalikom,

szárított oregánó,

szárított kakukkfű

szárított rozmaring,

szárított zsálya,

egész szemű rózsabors.

Arányokat tekintve: sóból legyen a legtöbb – kb. a fele – és a többiek arányosan elosztva, ahogy szereted. Keverd el egyenletesen egy tálban, majd fogj egy „őrlős” fűszertartót, és adagold bele. Ha kis kémcső-szerű, parafadugós tartókba teszed, ajándéknak is kiváló.

Fűszerolaj házilag

Hozzávalók:

kis üveg (5-7,5 dl) extra szűz olívaolaj

2 fej fokhagyma,

2 csomag egész tarkabors,

1-2 chili paprika,

2 szál rozmaring,

1 marék friss bazsalikomlevél,

2 szál zsálya.

Mindent tegyél egy zárható, tiszta üvegbe – először a fűszereket, majd az olajat. Naponta keverd át kb. 10-12 napig, majd szűrd le, és kész is az ízes fűszerolaj.

Ha nem ennéd, fürödj benne

Jól olvastad: mivel antibakteriális hatásai vannak a bazsalikomlevélnek, ezért nyugodtan elmerülhetsz benne! Pár csepp bazsalikomolaj és / vagy bazsalikomlevelek is mehetnek a fürdővízhez. Ha teljes testet megtisztító fürdésre vágysz, szórj sót is a 36-38 fokos vízbe!

Stressz okozta fejfájás esetén, inhalálhatsz is bazsalikommal

Forrázz le 1-1,5 marék friss bazsalikomlevelet 3-3,5 dl vízzel, majd klasszikus módon, egy nagy kerámiatál felett inhaláld be a gőzét.

A bazsalikom akkor is segít, ha rosszul alszol

Mivel oldja a feszültséget, illata, aromája sokat segít a könnyebb ellazulásban – éppen ezért került bele összetevőként a Szénafüvek alvópárnákba is!

Címkék: , , , , ,

 

Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.

Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink  Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is. 

 

Tovább a blogra »