Szénablogja

Hogyan engedd ki a gőzt munka után?

Ismerős a szó, hogy taposómalom? Akkor használjuk, amikor az élet nem más, mint végeláthatatlan feladatok fárasztó egymásutánja. Akkor viszont, ha ez áll fenn, a produktivitás idővel drasztikusan csökken, a folyamatos fáradtság pedig szellemi és fizikai kimerüléshez is vezet… De jó hír, hogy elkerülhető. Nézzük, hogyan!

A szellemi munkát végzők agya nehezen kapcsol le, a fizikai dolgozóké pedig nincs kellően leterhelve, így mindkét csoportnál jellemző lehet a munka utáni „túlagyalás.” Ez az a helyzet, amikor a gondolatok csak jönnek-mennek, gyakran negatívba csapnak át, az ember pedig egyre mélyebbre kerül. Mostanság annyi aggódás van a mindennapokban társadalmi és kollektív szinten is, hogy még ezek is bekerülnek a saját problémák mellé – ezzel pedig garantált a feszültség. Ez az állandó robbanásközeli állapot sajnos az alvásminőséget is rontja. Szorongáshoz, nehéz elalváshoz, felriadásokhoz, rémálmokhoz vezet. Tudatos gőzkieresztéssel ezen tudsz segíteni, hosszú távon támogatva mind a szellemi, mind a fizikai egészséged.

#1. A munkádat feladatlistákban szemléld

A munkaidőd utolsó 15 percében rakd össze a másnapi teendőket, esetleg 2-3 napra még előre is tervezhetsz. Fontos, hogy munkaidőben igyekezz valóban hatékonyan végezni a dolgod social media és hírolvasás helyett! Ebben segít, ha feladatlista szerint haladsz, hiszen pontról pontra látod, mivel végeztél már. Ha aznap valamivel megcsúsztál, de nem létfontosságú, hogy meglegyél vele, találj neki helyet egy másik napon. Vagyis: dolgozz hatékonyan és szorgalmasan, és tedd le a munkát, amikor kell, ne vidd magaddal.

#2. Mozogj

Sporttal rengeteg feszültséget levezethetsz, és a szellemi fáradtsággal egyenértékűvé válik a fizikai leterheltséged is. Ha ezt a kettőt párhuzamba hozod, akkor a pihenésed jóval eredményesebb lesz!

Ha fizikai munka után a sportra már nincs szükséged, akkor fordítva tegyél: válassz valamilyen intellektuálisan lekötő hobbit, amivel foglalkozhatsz. Tanulj nyelvet, esetleg olvass vagy fejts rejtvényt.

#3. Az otthoni teendők helye

Tudtad, hogy a pihenés sokkal rosszabb minőségű, ha körülötted rendetlenség van? Az agyad ugyanis nem tud kiengedni a káoszban… Emellett, sokan úgy működnek, hogy amíg bármilyen teendőjük van, nem képesek magukat elengedni.

Legyen egy gyorsan letudható napi rutinod a házimunkára: a takarítás feladatok legyenek elosztva a héten, ezekbe kötelezően vond be a családot is. Így minden nap történik valami a rend és a tisztaság érdekében, mégsem csak a házimunkáról szól majd az életed. A napi teendőket, amilyen a mosogatógép ki- és bepakolása, ne halogasd: ha pl. vacsora után azonnal minden a helyére kerül, már mehetsz is nyugodtan pihenni.

Ha szereted, ide bekerülhet a főzés is, hiszen sokaknak abszolút ellazító foglalatosság. A többi feladatot pedig oszd ki a család tagjai közt!

#4. Esti rutin

Legyen meg az az idő, amiben ráhangolódsz az alvásra. Bár alvásminőség szempontjából nem túl egészséges, vannak, akiknek ebben egy-két rész segít a kedvenc sorozatukból, és kiválóan alszanak ennek hatására, mert már ez állt be rutinként. Mások naplót írnak, és ezt tekintik a napjuk lezárásának, illetve sokan szépségápolási lépésekkel jelzik maguknak: most már irány az ágy. Mindegy, mit választasz, a lényeg, hogy segítse a pihenésre hangolódást!

Ebből a listából is látszik, hogy nem feltétlenül kell meditálni vagy relaxálni ahhoz, hogy a fáradt gőz kimeneküljön a fejedből. A lényeg inkább az, hogy a munkától független tevékenységeket végezz, és minden jól szervezetten működjön anélkül, hogy túlterhelne Téged.

#5. Javíts alvásminőségeden párnacserével!

Szénafüvek tönkölypelyva-párnák illatos gyógynövényes töltettel a békés és pihentető alvásért.

Mind a szintetikus, mind a tollas változatokhoz képest egészségesebb, antibakteriális megoldást jelentenek, megfelelően tartják a nyakadat és segítik a nyugodt álmot.

 

Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.

Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink  Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is. 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!