Meseterápia otthon: hogyan illeszd be a mindennapjaidba?

A művészetek terápiás hatásai talán már számodra sem ismeretlenek, és bizonyára a meseterápia szó sem hangzik idegennek. A biblioterápia egy művészetterápiás irány, a meseterápia pedig ezen belül helyezkedik el.

Terápia, terápia, terápia – de nem „úgy”

Megkülönböztetünk művészetterápiákat és művészet-pszichoterápiákat. Előbbi tulajdonképpen nem tekinthető terápiás folyamatnak; pusztán annyi a lényege, hogy az alkotástól vagy az alkotás befogadásától jobban érzed magad, kellemes érzések kerítenek hatalmukba, oldódik általa a feszültséged. Utóbbiakat ezzel szemben célzottan mentális problémákra és betegségekre csak szakember, főleg pszichiáter és pszichopedagógus alkalmazhatja.

Gyerekmese, felnőttmese…

Ma már abszolút a gyerekek műfaja a mese, de ez nem mindig volt így. Régen a felnőttek számára (is) a képzelet teremtő erejének fejlesztését, illetve a tanulságok megismerését, levonását, egy egységes, igazságos világkép formálását szolgálták. Később aztán „átköltöztek a mesék” a hálószobákba, a gyerekekhez, hiszen este nekik olvastak, olvasnak az anyukáik… Itt azért érdemes a felnőtteknek szóló fantasy műveket megemlíteni, amelyek tekinthetők felnőtteknek szóló meséknek.

A Te életedben hol lehetne a mesék helye?

Ha otthon, magadtól szeretnél elkezdeni „meseterápiát” alkalmazni, érdemes néhány alapvető dologgal felkészülni. Először is, miért érzed úgy, hogy erre szükséged van?

Viszont, ha komolyabb szorongásaid, pánikrohamaid, esetleg depressziós tüneteid vannak; vagy épp gyászmunkában vagy, netán súlyos alvászavarokkal küzdesz, inkább kérd a fent említett szakemberek segítségét. Ennek értelmében: megelőző jelleggel nyugodtan alkalmazd otthon is a meseterápiát, kialakult problémákra viszont kérj külső, hozzáértő támogatást.

A mesék világa sokszínű – és önmagán túl is mutató

Ha mesékre gondolsz, akkor talán kapásból a népmesék ugranak be, vagy olyan klasszikusok, mint pl. Andersen meséi, de ennél ez a világ sokkal színesebb. A mondókák, találós kérdések, népdalok például ugyanúgy ide tartoznak, és ugyanúgy bekerülhetnek a mesékkel való foglalkozásba.

Elemzéstől az alkotásig – meseterápia otthon, felnőttként…

Mindenki más típus.

Nincs jó vagy rossz reakció és megközelítés!

Amit a mesékből KONKRÉTAN megtanulhatsz és a saját életedre ültethetsz át

Ahogy az látszik a leírtakból is: a mese a fejlődés útját mutatja

Mivel a mesék műfaja alapvetően jövőbe mutató szöveget jelent, illetve legtöbb esetben személyiségfejlődési lépcsőkről számol be, értő olvasás mellett óhatatlanul átvetíthetők a mesék az ember saját életére is. Bizonyos mértékig pedig párhuzam vonható az álmok és a mesék világa közt, hiszen ugyanúgy erőteljes szimbólumok jelennek meg benne, amelyek a tudatalattira való hatást / a tudatalatti üzenetét hordozzák.

A mesék épp ezért, nemcsak a jobb közérzet elérését segíthetik, hanem utat mutathatnak különféle problémák megoldásához is, bizonyos helyzetek tisztábban látásához a szimbólumrendszereiken keresztül.

Álmodj szebbeket, meséseket!

Amikor a Szénafüvek párnáit megálmodtuk, sokban inspirált minket a mesék világa. Természetesen a töltetben található gyógynövények nemcsak egy képzeletbeli mezőkről, hanem nagyon is valós magyar tájakról valók… De illatuk megérinti a mesék káprázatos birodalmát.

Címkék: , , , , , , ,

 

Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.

Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink  Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is. 

 

Tovább a blogra »