Szénablogja

Meseterápia otthon: hogyan illeszd be a mindennapjaidba?

A művészetek terápiás hatásai talán már számodra sem ismeretlenek, és bizonyára a meseterápia szó sem hangzik idegennek. A biblioterápia egy művészetterápiás irány, a meseterápia pedig ezen belül helyezkedik el.

Terápia, terápia, terápia – de nem „úgy”

Megkülönböztetünk művészetterápiákat és művészet-pszichoterápiákat. Előbbi tulajdonképpen nem tekinthető terápiás folyamatnak; pusztán annyi a lényege, hogy az alkotástól vagy az alkotás befogadásától jobban érzed magad, kellemes érzések kerítenek hatalmukba, oldódik általa a feszültséged. Utóbbiakat ezzel szemben célzottan mentális problémákra és betegségekre csak szakember, főleg pszichiáter és pszichopedagógus alkalmazhatja.

Gyerekmese, felnőttmese…

Ma már abszolút a gyerekek műfaja a mese, de ez nem mindig volt így. Régen a felnőttek számára (is) a képzelet teremtő erejének fejlesztését, illetve a tanulságok megismerését, levonását, egy egységes, igazságos világkép formálását szolgálták. Később aztán „átköltöztek a mesék” a hálószobákba, a gyerekekhez, hiszen este nekik olvastak, olvasnak az anyukáik… Itt azért érdemes a felnőtteknek szóló fantasy műveket megemlíteni, amelyek tekinthetők felnőtteknek szóló meséknek.

A Te életedben hol lehetne a mesék helye?

Ha otthon, magadtól szeretnél elkezdeni „meseterápiát” alkalmazni, érdemes néhány alapvető dologgal felkészülni. Először is, miért érzed úgy, hogy erre szükséged van?

  • Ha a mindennapi stresszoldás, a léleknyugtatás és –emelés,
  • a nyugodtabb élet,
  • a pihenés a célod, hajrá!

Viszont, ha komolyabb szorongásaid, pánikrohamaid, esetleg depressziós tüneteid vannak; vagy épp gyászmunkában vagy, netán súlyos alvászavarokkal küzdesz, inkább kérd a fent említett szakemberek segítségét. Ennek értelmében: megelőző jelleggel nyugodtan alkalmazd otthon is a meseterápiát, kialakult problémákra viszont kérj külső, hozzáértő támogatást.

A mesék világa sokszínű – és önmagán túl is mutató

Ha mesékre gondolsz, akkor talán kapásból a népmesék ugranak be, vagy olyan klasszikusok, mint pl. Andersen meséi, de ennél ez a világ sokkal színesebb. A mondókák, találós kérdések, népdalok például ugyanúgy ide tartoznak, és ugyanúgy bekerülhetnek a mesékkel való foglalkozásba.

Elemzéstől az alkotásig – meseterápia otthon, felnőttként…

Mindenki más típus.

  • Van, akinek maga az olvasás is egyfajta önmagában is nyugtató tevékenységet jelent;
  • míg más kifejezetten elemző alkat, aki minden szimbólumnak külön utánanéz, és a saját életére igyekszik levetíteni annak jelentését.
  • És persze, ne feledkezzünk meg az alkotó típusokról sem, akik egy-egy mese olvasása kapcsán rögtön „képzettársítással” rajzolni, festeni kezdenek, vagy épp továbbszövik a történetet.

Nincs jó vagy rossz reakció és megközelítés!

Amit a mesékből KONKRÉTAN megtanulhatsz és a saját életedre ültethetsz át

  • női és férfi szerepek, minták,
  • megerősítések, mantrák,
  • egyszerűbb élet, hétköznapi, apró örömök,
  • igazságok, általános világszemlélet.

Ahogy az látszik a leírtakból is: a mese a fejlődés útját mutatja

Mivel a mesék műfaja alapvetően jövőbe mutató szöveget jelent, illetve legtöbb esetben személyiségfejlődési lépcsőkről számol be, értő olvasás mellett óhatatlanul átvetíthetők a mesék az ember saját életére is. Bizonyos mértékig pedig párhuzam vonható az álmok és a mesék világa közt, hiszen ugyanúgy erőteljes szimbólumok jelennek meg benne, amelyek a tudatalattira való hatást / a tudatalatti üzenetét hordozzák.

A mesék épp ezért, nemcsak a jobb közérzet elérését segíthetik, hanem utat mutathatnak különféle problémák megoldásához is, bizonyos helyzetek tisztábban látásához a szimbólumrendszereiken keresztül.

Álmodj szebbeket, meséseket!

Amikor a Szénafüvek párnáit megálmodtuk, sokban inspirált minket a mesék világa. Természetesen a töltetben található gyógynövények nemcsak egy képzeletbeli mezőkről, hanem nagyon is valós magyar tájakról valók… De illatuk megérinti a mesék káprázatos birodalmát.

 

Örömünkre szolgál, hogy olyan élvezettel olvasol minket, mint amilyen szeretettel mi írjuk bejegyzéseinket.

Ha a cikkeink kapcsán gondolat ébredt benned, oszd meg velünk alább hozzászólásban. Látogass meg minket a Szénafüvek Családi Manufaktúra honlapján, de szívesen látunk a gyógynövényes tönköly- és sópárnáink  Szénafüvek Párnamanufaktúra Facebook oldalán is. 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!